GIMNAZJUM IM. JANUSZA KORCZAKA       
W BOLEŚCICACH

Witamy na naszej oficjalnej stronie
    Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Boleścicach
    Boleścice 76
    28 - 340 Sędziszów
    tel. ( 0 - 41 ) 38 11 957
   gimbolescice1@poczta.onet.pl

   




Wykazy podręczników

na rok szkolny 2012/13


Spotkałeś się z przemocą? - sprawdź gdzie szukać pomocy
   
   
 

   

   

 
                                                                                                                            Zbieramy plastikowe  zakrętki

Udanych wakacji i wspaniałego wypoczynku!!!

Zakończenie roku szkolnego - 29.06.2012

Nadeszły uragnione wakacje. Dziś każdy zbiera żniwo swojej całorocznej pracy. Nie brakuje zadowolonych, uśmiechniętych twarzy, kiedy pani dyrektor wręcza nagrody i świadectwa wyróżnionym uczniom. Oto lista najlepszych:
Klasa I - Marta Dobosz, Karolina Kalicińska, Magda Mazur, Aneta Zimoląg
Klasa IIa: Anna Seredyka,
klasa IIb: Dawid Koper, Sylwia Czucha, Patrycja Bakalarz, Konrad Musiał
Klasa III: Martyna Cieślik, Oliwia Lipiec, Patrycja Szymela

Pani dyrektor ufundowała również nagrodę dla ucznia za najlepszy wynik egzaminu gimnazjalnego. Otrzymała ją Martyna Cieślik. Gratulujemy!

Klasa III żegnając się ze szkołą przedstawiła wzruszający program artystyczny:


Święto Szkoły - 14.06.2012

Rozpoczęcie uroczystości i powitanie gości przez panią dyrektor:

Złożenie kwiatów i zapalenie znicza przed pomnikiem patrona naszej szkoły:

Tegoroczne Święto Szkoły było okazją do podsumowania konkursu "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat". Młodzież zaprezentowała wzruszający spektakl muzyczno-taneczny w symboliczny sposób  ilustrujący słowa Starego Doktora. 

Zebrani wysłuchali krótkiego referatu napisanego przez uczennicę klasy I Karolinę Kalicińską. Referat ten Karolina przygotowała na sesję popularnonaukową w Kielcach, zorganizowaną przez Gimnazjum Nr 3. Był to  apel młodych ludzi, którzy są „… dziećmi żywymi i radosnymi, ciekawymi, czasami nieznośnymi, ale nasz Wielki nauczyciel mówił przecież, że powinniśmy czasami błądzić, aby w dorosłym życiu  być świadomym niebezpieczeństw”.

Pani Małgorzata Muzoł, Świętokrzyski Kurator Oświaty, podsumowała całą uroczystość słowami „Szkolna społeczność po raz kolejny udowodniła, że piękne korczakowskie ideały są żywe, że wszyscy działają dla dobra dziecka, dla piękniejszej, bezpieczniejszej przyszłości, przyszłości bez wojen, nienawiści, przemocy.”

Świętokrzyski Kurator Oświaty, pani  Małgorzata Muzoł z Patrycją Szymelą, uczennicą naszej szkoły wyróżnioną w konkursie:



               Podsumowanie konkursu
"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat"

Rok 2012 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Janusza Korczaka. W związku z tym w całym kraju,
a w naszym województwie szczególnie, podejmowane są różne inicjatywy mające na celu propagowanie metod wychowania i  wartości wyznawanych przez Starego Doktora – jak nazywany jest często Janusz Korczak. Jest to świetna okazja do podjęcia wzmożonych działań upowszechniających ideę praw dziecka. To także okazja do przybliżenia dzieciom i młodzieży postaci Janusza Korczaka i głoszonych przez niego idei.

Jedną z takich okazji był ogłoszony w styczniu przez Kuratorium Oświaty w Kielcach, Gimnazjum nr 3 im. Janusza Korczaka w Kielcach oraz Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Boleścicach Wojewódzki Konkurs Plastyczny pt. „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – Janusz Korczak pierwszym rzecznikiem praw dziecka. Rozstrzygnięcie tego konkursu miało miejsce 19 kwietnia, a uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród odbędzie się 4 czerwca w Gimnazjum w Boleściach.

Na konkurs wpłynęło 437 prac z 92 szkół i placówek oświatowych:

- 230 prac z 67 szkół podstawowych,

- 114 prac z 34 gimnazjów,

- 6 prac z 2 przedszkoli,

- 23 prace z 5 świetlic, Ośrodków i Szkół Specjalnych

Pani dyrektor Jolanta Błasiak, podsumowując wyniki konkursu podkreśliła wysoki poziom nadesłanych prac, ich różnorodność oraz ich oryginalność. Nagrodzone prace będzie można obejrzeć na wystawie w Muzeum Narodowym w Kielcach, która zostanie zorganizowana we współpracy z Kuratorium Oświaty.

Nagrodzeni i wyróżnieni zostali zaproszeni wraz z opiekunami na uroczyste wręczenie nagród
w Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Boleścicach w ramach obchodów Święta Szkoły.


08-16.06.2012 - Mini EURO

Podczas gdy cała Polska ekscytuje oglądaniem meczów rozgrywanych w ramach Euro 2012, nasi uczniowie odgrywają je na szkolnym boisku. Każda klasa wylosowała drużynę, barwy której reprezentuje:
Polska - klasa IIb 


Czechy - klasaIIa


Grecja - klasa III


Rosja - klasa I


Najlepszymi w szkolnym Mini Euro okazali się: Grecja (klasa III) i Rosja (klasa I). Gratulujemy naszym mistrzom!

19.05.2012 - "Polska biega"

Jak co roku nasza szkoła wziąła udział w ogólnopolskiej akcji Polska biega. Wystartowało kilkanaście osób z całej szkoły, którym dopingowały nasze niezrównane czirliderki. Najleszymi okazali się:  Dawid Bukowski, Mateusz Rejowski i Michał Wasik.








24-26.04.2012 - Egzaminy gimnazjalne

Przez trzy dni uczniowie klas trzecich zmagali się z arkuszami egzaminacyjnymi. Po raz pierwszy pisali egzamin na nowych zasadach. Mimo, że początkowo towarzyszył im stres, z sal wyszli zadowoleni i uśmiechnięci. Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki.

W oczekiwaniu na wejście na salę egzaminacyjną:

       

       
       
Michał i Martyna sprawdzają, czy arkusze są faktycznie nienaruszone:

         


13.04.2012

„ Już wolno mówić” pod takim hasłem w naszym gimnazjum odbył się apel  z okazji  72 rocznicy zbrodni katyńskiej.
Młodzież należąca do Szkolnego Klubu Historycznego przygotowała „krótką lekcję historii” dotyczącą stalinowskiego mordu na polskich oficerach w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie, Katyniu. 

           

Młodzież przedstawiła historię jednego z oficerów, któremu udało się przeżyć i opowiedzieć o tych strasznych chwilach goryczy, strachu i śmierci w dalekim kraju.

Nie ma szczęścia, nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości. Tej miłości, która przebacza choć nie zapomina. Młode pokolenie te słowa odnosi do cierpienia jakie zadała sobie ludzkość. Odnosi do Katynia- miejsca śmierci niewinnych ludzi. Wiemy, że trzeba przebaczyć, ale nie możemy zapomnieć o tych wydarzeniach.

             

Uczniowie w zadumie i milczeniu wysłuchali przedstawienia, zapalili znicz pod „dębem pamięci”- w miejscu upamiętnienia zbrodni  katyńskiej w naszej szkole.

             

Głównym hasłem apelu była myśl Jana Pawła II:
„ Naród, który nie pamięta swojej historii nie wart jest przeżycia”. Słowa te podkreśliła pani dyrektor dziękując uczniom za wzruszającą lekcję historii.

                 



04.04.2012 - Misterium Wielkopostne

W dniu 04.04.2012 w naszym gimnazjum został zaprezentowany program artystyczny przygotowujący nas do godnego przeżycia Świąt Wielkanocnych.

             

Uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. „Weź z Chrystusem Krzyż”.  Myślą przewodnią spotkania było uświadomienie młodzieży cierpienia i krzyży, które nosi każdy z nas. W czasie postępu technicznego, pośpiechu, chęci zysku i sukcesu coraz częściej zapominamy o drugim człowieku, zapominamy o śmierci i samotności, która jej towarzyszy. 

             

Uwieńczeniem przedstawienia była prezentacja multimedialna „nauczmy się doceniać to, co posiadamy”. Uświadomiła nam ona wiele rzeczy, których nie jesteśmy w stanie docenić, a są osoby w krajach trzeciego świata cierpiące głód i nędzę.

                                   

Co roku wracamy do Grobu Jezusa starając się zrozumieć, co to znaczy cierpieć, być ukrzyżowanym i zmartwychwstać. On daje nam siłę, by krzyż, który dźwigamy przeniósł nas do nowego życia.

        

08.03.2012 - Dzień Kobiet

Wszystkim kobietom w dniu ich  święta...
                           
W tym wyjątkowym dla każdej kobiety dniu nasi uczniowie przypomnieli, jak zmieniał się obraz kobiet od czasów pierwszych Słowian, jak walczyły o swoje prawa, jak zyskały prawa wyborcze.

       
        "Polowanie" na żonę.  

       
        Rodzina Mścibora sprawdza, czy Dobrawa nadaje się na żonę

         
       
Paryskie emancypantki z końca XIX wieku

         
          Nie tak łatwo przyszło kobietom wywalczyć prawa wyborcze.

         
         Życzenia od samorządu uczniowskiego dla wszystkich kobiet na ręce pani dyrektor złożyli                Mateusz Zawłocki i Karolina Dyksa

         
          Z życzeniami i koszem słodkości dla nauczycieli przyjechali przedstawiciele Związku                       Nauczycielstwa Polskiego

03.05.2012 - Podsumowanie roku Czesława Miłosza

Będąc przy okazji omawiania sylwetek polskich noblistów odbyło się w naszej szkole przedstawienie podsumowujące rok Czesława Miłosza, oraz wspomninie zmarłej niedawno Wisławy Szymborskiej.

           

Cisza i skupienie, które towarzyszyły występowi zaskoczyły wszystkich. Fakty z życia polskiego noblisty, podane były w ciekawy, niesztampowy sposób, a jego poezję recytowali z zapałem i kunsztem aktorskim chłopcy z III klasy.

               

Nie zapomnieliśmy również o zmarłej niedawno polskiej noblistce – Wisławie Szymborskiej. Jej poważne i żartobliwe wiersze czytały uczennice z klasy III.

               



01.03.2012 - Podsumowanie roku M. Skłodowskiej-Curie.

W dniu 1 marca w naszej szkole odbyło się przedstawienie dotyczące podsumowania roku Marii Skłodowskiej- Curie. Miało ono formę rozprawy sądowej. Występ został przygotowany przez klasę IIa pod opieką pani Jadwigi Biskup.

     

Sędzia rozpatrzył wszystkie „za” i „przeciw” dotyczące promieniotwórczości. Prokurator swoje argumenty poparł wypowiedziami świadków: inżyniera budownictwa, ekspertów, mieszkańca Czarnobyla, lekarza, natomiast obrońca miał „za sobą” bardzo ważnego świadka Marię Skłodowską- Curie oraz technologa żywności. Celem tej rozprawy było to, aby oglądający zastanowili się nad tym czy uważają promieniotwórczość za dobro, z którego możemy korzystać w różnych dziedzinach czy też promieniotwórczość jest zagrożeniem dla ludzkości. 

           

Występ zakończyła wypowiedź sędziego: wszyscy doskonale wiemy jakie zagrożenie dla ludzkości niesie wybuch bomby jądrowej. Pamiętają o tym szczególnie ludzie mieszkający w odbudowanej Hiroszimie i Nagasaki. Pamiętają o tym również ludzie i ich rodziny, którzy przeżyli wybuch w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Przeciwko tym faktom mówimy głośno „nie” ,ale żyjemy przecież w czasach pokoju i rozwoju techniki. Naukowcy wykorzystując potęgę umysłu ludzkiego ujarzmili energie jądrową. Dzisiaj zastosowanie promieniotwórczości jak słyszeliśmy jest ogromne i wciąż rośnie. Czy możemy przeciwko tym faktom mówić również „nie”? To wy teraz bądźcie sędziami. Rozstrzygnijcie to we własnych sumieniach."

           



10.02.2012
Pozytywnie zakręceni!!!
Zbieramy zakrętki - pomagamy innym i środowisku.

                 

Nasza akcja „Pozytywnie zakręceni” łączy w sobie ideę dbania o środowisko naturalne oraz pomoc chorym ludziom.

Co dzieje się z zebranymi nakrętkami?

Trafiają do firmy zajmującej się ich powtórnym przetworzeniem na specjalny granulat, z którego później robi się plastikowe wiadra, grabie ogrodowe czy łopaty do śniegu. Jednak, by odbiorca zjawił się w punkcie, który koordynuje zbiórkę, trzeba zebrać przynajmniej 2,5 tony plastikowych zakrętek.

Zbieranie to żmudny i długi proces. Żeby uzbierać kilogram surowca potrzeba od 400 do 450 zakrętek. Jednak w naszej szkole nie brak zapaleńców, którzy angażują całą rodzinę, sąsiadów, a nawet okoliczne sklepy.

W pierwszym semestrze tego roku zbraliśmy ponad 50 kg zakrętek.

                         

Rekordziści w naszej szkole:
         

Sylwia Baran -  14 kg
Magda Mazur - 12 kg
Ania Seredyka 5,5 kg

         Gratulujemy i zachęcamy do dalszego pomagania!!!

               To nic nie kosztuje, a pomóc może wielu!

10.02.1012   Walentynki

Święto zakochanych wypada w tym roku podczas ferii zimowych. Dlatego postanowiliśmy już 10 lutego wręczyć swoim Walentynkom i swoim Walentym wręczyć drobne dowody miłości...
                       

       


09.02.2012

Zabawa choinkowa

Tak się bawiliśmy...
         

                     

                                                   

         


22.12.2011
                        
Boże Narodzenie to czas radości, spokoju, pojednania...
To czas, by na chwilę przystanąć, odpocząć od ciągłego pośpiechu, biegu, zastanowić się nad sobą i swoim życiem.
W tym duchu uczniowie klasy II wraz z panią katechetką Eweliną Błaszczyk przygotowali i przedstawili jasełka.

Biedne nasze duszyczki, gdy diabły w takim składzie knują spisek:



Jednak na nic zdają się ich wysiłki. Aniołowie na nikim nie postawią "krzyżyka"



Kolędy i pastorałki  w wykonaniu  szkolnego chóru:



Święta  Rodzina i rodzina współczesna. Obie pod czujnym okiem anioła Gabriela:



W Boże Narodzenie nawet anioły i diabły mogą stać obok siebie.
Artyści w pełnym składzie:



Życzenia świąteczne od pani dyrektor:





13.12.2011

„Z naszej przelanej w grudniu krwi…”-

pod takim hasłem w naszym gimnazjum odbył się apel z okazji 30 rocznicy stanu wojennego. Został on przygotowany przez uczniów kl. III.

 „Wiadomość o wprowadzeniu stanu wojennego porównywalna jest jedynie z odczuciem śmierci kogoś  bliskiego”- recytował jeden z uczniów. Narratorzy przybliżyli młodzieży wydarzenia, które miały miejsce w tamtym okresie.             14 grudnia rozpoczęły się strajki okupacyjne w wielu zakładach pracy, w niemal wszystkich kopalniach, hutach
i portach. Regionalne Komitety Strajkowe powstawały w Gdańsku, Wrocławiu i Świdniku. Już w nocy wojsko i ZOMO, używając czołgów, gazów bojowych rozpoczęły pacyfikację niektórych strajkujących zakładów. Stan wojenny w Polsce to czas wielu cierpień oraz strachu o własne życie. Zostało wypowiedziane wiele pouczających słów, które szczególnie dla młodzieży urodzonej w wolnej Polsce były lekcją historii o własnym kraju. Historii, która, choć tak bliska wydaje się im tak abstrakcyjna.

Występ artystyczny uświetniły swoim śpiewem dziewczęta z klasy III:

Na koniec Pani Dyrektor Jolanta Błasiak podsumowała występ oraz opowiedziała o swoich wspomnieniach z okresu stanu wojennego.

10.11.2011

Święto Odzyskania Niepodległości




Odzyskanie niepodległości to jeden z najważniejszych momentów w historii naszego kraju. Nie wolno nam zapomninać o tych, którzy przez 123 lata niewoli oddali swe życie, by wyzwolić nasz kraj z rąk zaborców.

Uroczyste odśpiewanie hymnu Polski:



Uczniowie klasy III przypomnieli  historię drogi do niepodległości:




20.10.2011

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

W dniu  20 października uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie. Ten podniosły moment uwieczniliśmy na zdjęciach. Oto kilka z nich:



Część artystyczna w wykonaniu "pierwszaków":



"Gdybym był bogaty..." - jeszcze długo po ślubowaniu piosenka ta nie schodziła z naszych ust, a występ uczniów nagrodzony został gromkimi brawami



Nowym gimnazjalistom pogratulował pan burmistrz Wacław Szarek:



Wręczenie dyplomów pasowania na gimnazjalistę dokonała pani dyrektor Jolanta Błasiak i wychowawczyni Marzena Musiał



W tej wyjątkowej chwili pierwszoklasistom towarzyszyli rodzice, dyrektorzy z ich szkół postawowych oraz zaproszeni goście:



Serdecznie witamy uczniów klasy pierwszej
wśród  pełnoprawnych gimnazjalistów!!!




01.09.2011


Rozpoczęcie roku

Wypoczęci i uśmiechnięci po wakacjach wróciliśmy do szkoły....



Powitała nas pani dyrektor....



Nasz poczet sztandarowy:



Nie zapomnieliśmy o naszym patronie. Ania  i Sylwia składają kwiaty pod pomnikiem Janusza Korczaka





starsze wiadomości